Sanat Gerçekten Seks İçin Midir?
Ben Kimim

Sanat Gerçekten Seks İçin Midir?

Sarı ışıkların süslediği akşam üzeri fiskos masasında harekete geçen devlerin dansı misaliydi kafamın içi. Sonu hep devrik cümleler ile başlardı yazılarımın büyük çoğunluğu. Az önceki cümle de gördüğünüz gibi cümlelerle devrilen hayatlar ve hayaller. Önümde inceden tıkırdayan bir dolabın sesi sağımda hiç görmediğim kitapların dansına eşlik eden bir ressamın  sahnesi. Kalemiyle, tuval edindiği duvara eşsiz dokunuşlarını resmederken aklının içinde geçen bin bir türlü düşünce ve onu hissetmek isteyen insanlar.
Hep söylenen bir söylem! Tekrarı olmayan sahneler yaşattı ruhumda. Aslında tekrarı olmayan bir sahne yoktur. Kendi kafamızın içinde tekrar ettiğimiz binlerce görüntü vardır. Bu görüntüleri nev-i şahsına münhasır yorum ile tuvale aktaran insanlar dünyayı kurtaracak belki de. Bu aralar herkes dünyayı kurtarıyor ve ben bu işten bir şey anlamıyorum. Şiir okuyanlar, kitap okuyanlar kurtaracak dünyayı veya bunları -mış  gibi yapanlar mı kurtaracak dünyayı? Kim bilir bu dünyayı kim kurtaracak. Şahsıma soracak olursanız çocuklar diyeceğim lakin kafasının içinde dönenleri eşsiz çizgileriyle betimleyen ruhu büyük insanların da dünyayı kurtarma olasılığı pek yüksek bir ihtimal sanırım. Bunu bir tek ben mi düşünüyorum acaba bilmiyorum ama size bu soruyu yönlendireceğim. Bir sanatçının yaratmış olduğu eserden aldığı haz ile seks eşdeğer midir? Bir ressam için kalemi tutmak  mı daha zevkli sizce yoksa pipisini tutması mı daha zevkli? Veya bir kadın ressamın masturbasyonu mu daha zevkli? Sessizlik içinde çizilen bir tablo mu yoksa çığlıklar içerisinde yapılan bir seks mi?* Bende bilmiyorum bir sanatçı değilim. Yazılarım iş yapmaz.Sanat ne için var söylemi çınlanıyor yine kulaklarda. Sanat kim içindir hala çözebilmiş değilim. Sanat, sanat için midir? Sanat, toplum için midir? Yine bana soracak olursanız aklımın içinde seslerini hissettiğim “Kaybedenler Kulübü” filminde geçen kesitteki gibi mi?Kesit: -Yaşlı bir Kızılderilinin de dediği gibi sanat gerçekten seks için midir?-** Bana sorarsanız sanat hem toplum hem sanat hem de seks içindir. Neden böyle düşündüğümü sormayın cevabını hepiniz biliyorsunuz. Bütün bunlar gerçekleşirken aldığınız zevk ve haz belki de eşdeğer nitelikte. Hiç bitmeyecek bir sahne canlanıyor gözlerimin önünde. Umarım bunları siz görmüyorsunuzdur.Bütün bu anlatıklarımı sadece resim ve ressam özelinde de anlatmak doğru olmaz. Özellikle bir şarkıdan esinleniyorum yine burada;

Popon hep pipimde dursun.

Göğsümde sırtın durulsun.
Ensende nefesim olsun.
Çıkma yataktan.
Bir elim hep memende dursun.
Dudakların avucuma dokunsun.
Üstüm başım sen koksun.

Çıkma yataktan.***

Kafalar karışmasın hiç kimse bu dünyada seks yapmıyor ya sekste nedir. Görüyorsunuz  o kadar açık seçik yaşıyoruz ki seks yapacak çok alan var belki de bizlere. Bazen ne diyeceğinizi bilemezsiniz ya bende o durumdayım neyi, nasıl düşüneceğimi bilmeden bodoslama yazıyorum. Alışmadığımız ve duymadığımız bir ses gibi geliyor bazen yazılanlar. Lakin konumuza dönecek olursak insan bilinmez bir varlık olduğu için sanatı ne için yaptığını tam olarak tanımlamak doğru olmaz. Tanımlamalar bazı şeyleri anlatırken tanımsız kalıyor. Tıp ki bu yazı da gördüğünüz gibi.

Bastırdığımız her duygunun esiriyiz. Bizi tutsak eden duygularımızdan sıyrılalım. Rahatça nefes alın, tabularınızı yıkın, rahatça dolaşın, sarhoş olun seks yapın, sarhoş olmadan seks yapın, bir yazıyla, bir şiirle, bir resimle, bir müzikle, bir kadınla, bir erkekle, kendini kadın hisseden bir bireyle seks yaşayın. Lafım o ki istediğinizi yaşayın, korkmayın, esir olmayın, baş kaldırın.

Son olarak eklemek istediğim bir şey daha var. Sessiz kalmayın. Kesinlikle sessiz kalmayın. Bastırdıkları duyguları kötü emellere dönüştüren kişiler için sessiz kalmayın. Tecavüze sessiz kalmayın, pedofiliye sessiz kalmayın, nekrofiliye sessiz kalmayın, kadınların ezilmesine sessiz kalmayın, haksız yere öldürülen canlar için sessiz kalmayın, açlık için sessiz kalmayın. Bağırın, sizi duymasalar da bağırın.

Bir not daha ekliyorum; bu yazıyı yazarken enfes haz aldım.

Yaşasın! Tam Bağımsız Sanat ve Seks Hareketi!*İbrahim Adıyaman.
**Kaybedenler Kulübü Film Repliği
*** Açık Seçik Aşk Bandosu Grubu Popon Hep Pipimde Dursun Şarkı Sözü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir